Co je hypotéka

Hypotéku můžeme definovat jako dlouhodobý úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. 

1

Kdo může podat žádost o hypotéku

Obecně lze konstatovat, že každá fyzická (občan i podnikatel) a právnická osoba. Vždy je ale potřeba důkladně prostudovat podmínky poskytovatele hypotéky, kde je vše přesně určeno.

2

Na co je možné hypotéku získat

Hypoteční úvěry můžou být poskytovány na konkrétní účel, nejčastěji se jedná o nákup, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti. Často jsou využívány i k nákupu rekreačních objektů (chaty, chalupy) a pozemků. Dále jsou nabízeny bezúčelové, tzv. Americké hypotéky, u kterých lze finanční prostředky použít na cokoliv.

3

Kde o hypotéku požádat

Mnoho lidí si stále myslí, že o hypoteční úvěr můžou požádat pouze v bance. Je pravda, že bankovní sektor má stále největší podíl na celkovém počtu poskytovaných hypoték. Ale není to jediná varianta. V současné době existuje také mnoho nebankovních společností, u kterých je možné hypotéku získat.

4

Doba splatnosti hypotečního úvěru

Hypotéka je obvykle poskytována na období 5 – 45 let. Nejžádanější je časový interval mezi 15 – 30 lety. Je potřeba si uvědomit, že platí jednoduché rovnice. Čím je delší doba splatnosti, tím nižší měsíční splátky klient platí. Ale současně zaplatí v celkovém součtu mnohem více úroků a různých poplatků. To je daň za delší závazek bance nebo nebankovní společnosti.

5

Jakou částku je možné obdržet

Horní hranice samotného úvěru nemusí být (ale někdy je) ze strany poskytovatele hypotéky omezena. Pro určení úvěru hraje roli hodnota zajištění, kterou můžete poskytnout. U bank jsou důležité i vaše příjmy, naopak nebankovní společnosti nemusí brát na výši příjmů až takový zřetel. Vždy záleží na konkrétní společnosti.

Dále je potřeba počítat s tím, že nemusíte obdržet hypotéku v plné výši nemovitosti, kterou budete úvěr zajišťovat. Nejčastější rozmezí poskytovaného úvěru je mezi 50 % - 80 % hodnoty zástavy. Někdy lze obdržet i více, v určitých případech až 100%, ale není to zcela běžné.

6

Co hypotéka stojí

U hypotečních úvěrů se můžou vyskytnout různé náklady. Mezi nejčastěji patří:

  • úrok z úvěru

  • poplatek za vyřízení hypotéky

  • poplatky za vedení hypotečního účtu

  • poplatky za různé změny

Všechny tyto náklady by se měly nepochybně zařadit mezi kritéria, podle kterých si budete poskytovatele hypotéky vybírat. Můžete tím hodně ušetřit.

tip

Spořivcův tip

Než podáte žádost o hypoteční úvěr, důkladně si rozmyslete, jakou částku dokážete dlouhodobě splácet každý měsíc. Hypotéka je závazek na mnoho let a vaše finanční situace se může v průběhu života hodně změnit. Bohužel, ne vždy k lepšímu. Je proto rozumnější počítat s dostatečnou rezervou a nezadlužit se až „na doraz“.

V této souvislosti je určitě zodpovědné, pokud dlužník uzavře pojištění proti neschopnosti splácet. Někteří poskytovatelé hypoték to dokonce požadují, jiní pouze nabízejí a některým je to zcela jedno.