Běžné bankovní účty

Vybrat běžný bankovní účet není v dnešní době nic složitého. Nabídka je opravdu široká, což ovšem může být i nevýhoda. Každý se v tom nemusí vyznat. My vám poradíme hlavní body, podle kterých běžný účet vybírat.

1

Dosažitelnost kamenné pobočky

Nejprve si ujasněte, zda potřebujete chodit osobně do pobočky nebo nikoliv. Pokud si vystačíte s internetem a platebními kartami, budete mít o dost více možností. Dnešní trend totiž je, že u nízkonákladových bank nemají mnoho kamenných poboček.

2

Počet bankomatů a jejich dostupnost

Není bankomat, jako bankomat. U mnoho bankovních účtů totiž platí, že nabízejí několik výběrů hotovosti z bankomatu zdarma. Ovšem musí se jednat o bankomat konkrétní banky, jinak je výběr peněz za poplatek. Proto i zde může hrát roli, k jakému bankomatu se dostanete.

3

Internetové a mobilní bankovnictví

Na tomto poli byste neměli z pohledu technologií narazit na nějaký problém. Všechny banky by již měly tyto platformy poskytovat. Klíčové pro vás tedy budou různé funkce, což platí zejména pro podnikatele a firmy potřebující importy a exporty propojené s účetnictvím. Pro všechny bankovní klienty bude hrát roli také cena a poplatky. Existuje mnoho bank, jenž internet banking nabízejí zdarma. Ale můžete narazit i na zpoplatněné bankovnictví nebo podmínku určitého objemu přijatých peněz každý měsíc na účet, aby bylo zdarma.

4

Platební karty

Promyslete si, jaké máte požadavky na platební karty. Zda preferujete značku Visa nebo MasterCard, případně jestli potřebujete debetní i kreditní kartu. Některé banky si za vydání karty účtují poplatek, jiné ji vydávají zdarma. Svoji roli při rozhodování můžou hrát i různé benefity přidávané ke kartě. Často se jedná o úrazové a cestovní pojištění nebo slevy při nákupech v určitých obchodech.

5

Kontokorent

Má smysl tehdy, jestliže byste chtěli mít možnost čerpat na běžném bankovním účtu do mínusu. Pokud ano, nezapomeňte si porovnat podmínky, za jakých je kontokorentní účet umožněn. Ptejte se hlavně na úroky z úvěru, poplatky a také maximální výši čerpání.

6

Administrativní zátěž

Pro někoho může být důležité, jestli kvůli založení běžného bankovního účtu musí do banky nebo vše vyřídí na dálku. Mnoho bank řeší vše online a maximálně pošlou ke klientovi kurýra kvůli podpisu smlouvy.

7

Úroky z uložených peněz na běžném účtu

Zde je potřeba si uvědomit, že ponechání většího objemu peněz na běžném účtu nemůže být nikdy výhodné. Banky totiž běžné bankovní účty buď vůbec neúročí nebo nabízejí vyloženě směšný úrok. Z toho důvodu nemá moc smysl lpět na výběru běžného účtu z pohledu úročení uložených peněz. Na jejich zhodnocení existuje mnoho lepších produktů.

8

Rekapitulace

Jestliže již máte jasno ve všech předchozích bodech, můžete se zaměřit na výběr konkrétní banky. Pomoci vám můžou různé internetové srovnávače, jakož i webové stránky samotných bank.

varuje

Spořivec varuje

Banky často dělají různé akce, jejichž výhodná nabídka má nalákat nové klienty. Pokud je to pro vás zajímavé, určitě je využijte. Ovšem nikdy nezapomeňte na prověření, zda není akce časově omezena. Jinak by se mohlo stát, že o výhody po nějaké době přijdete.