Spořící účty

Spořící účty patří k velmi oblíbeným formám, kam čeští klienti bank ukládají svoje úspory. Jestliže se mezi ně chcete zařadit i vy, měli byste vědět, jak si spořící účet vybrat.

1

Úroky ze spořícího účtu


Kritérium úročení je nepochybně tím, na co zájemce o spořící účet hledí primárně. Zde existuje opravdu mnoho různých nabídek, přesto pouhé srovnání podle čísla úrokové sazby nemusí stačit.

Vždy je nutné si dobře prostudovat podmínky, za jakých lze na slibovaný úrok dosáhnout. Může se jednat například o částky nepřekračující určitý limit. Také to může být nastaveno zcela opačně, tedy půjde o dobře úročené částky nad určený limit. Dále se může jednat o prémiové úročení pro klienty, kteří v daném období nesnížili naspořenou částku. Nebo je nutné pravidelně používat platební kartu. A podobných podmínek se vyskytuje celá řada.

Určitě byste se měli informovat i na to, jak dlouho bude úroková sazba garantována. Jestliže ji banka například hned za měsíc změní, je otázkou, zda si tento spořící účet zakládat.

2

Poplatky na spořícím účtu

Ačkoliv tento zcela nelogický nešvar postupně mizí, stále se čas od času objeví zpoplatněný spořící účet. Pokud není poplatek kompenzován vysokým úročením nebo velmi zajímavými výhodami, je lepší si vybrat jiný produkt.

3

Podmínka běžného účtu

Pozor je třeba si dát i na to, zda není založení spořícího účtu podmíněno založením běžného bankovního účtu. Pokud by byl běžný účet zcela zdarma, nemusí to ničemu vadit. V opačném případě by se vám mohlo spoření prodražit.

4

Časové omezení výběru

Všímejte si i časových podmínek, jenž můžou limitovat přístup k uloženým penězům. Je určitě rozdíl, jestli lze peníze převést kdykoliv nebo s nějakou časovou prodlevou. Proto si vždy zjistěte, jak je to s výpovědní lhůtou a jaké může mít předčasný výběr dopady.

5

Online nebo osobně

Může se to zdát úsměvné, ale stále je nutné se informovat, co lze řešit po internetu. Zde znovu záleží zejména na konkrétní bance, jak má nastavené postupy. A nejde jenom o založení spořícího účtu nebo některé platební převody. Důležité je i to, jestli lze online udělat smluvní změny nebo dokonce zrušit spořící účet.

tip

Spořivcův tip

Peníze na spořících účtech nejsou zcela nejvýhodnější formou zhodnocení. Pokud máte větší objem peněz, využívejte i další finanční nástroje. Ty vám umožní lepší výnos a současně diverzifikaci naspořených prostředků. Jmenovat můžeme například stavební spoření nebo důchodové připojištění. Stále více se prosazují i nákupy akcií a komodit.