Elektřina

Spotřeba elektrické energie patří mezi pravidelné výdaje, kterým nikdo neuteče. Přečtěte si naše rady a zjistíte, že i na elektřině se dá ušetřit.

Jak ušetřit za elektřinu

 

1

Pohotovostní režim je nenápadný žrout energie

Mezi výdobytky moderní společnosti patří i dálkové ovládání k televizi, CD přehrávači a mnoha dalším spotřebičům. Přitom aby mohl pohotovostní režim (tzv. Stand – by) fungovat, je neustále napájený elektřinou. Tedy logicky platí, že čím více podobných spotřebičů máte, tím více platíte zbytečně za elektřinu. Nejjednodušší cestou k uspoře je síťový vypínač, který vždy ručně vypnete.

2

Není světlo jako světlo

Udělejte si doma revizi, jaké žárovky používáte. Většina domácností ještě zcela nepřešla na úsporné žárovky, které ušetří desítky procent elektřiny spotřebované na svícení. Přečtě si proč je dobré vyměnit Vaše staré žárovky za LED žárovky.

3

Zhasínejte

Tato na první pohled fádní rada má svoje opodstatnění. Zkuste se někdy zaměřit na to, jak často necháváte někde rozsvícené světlo úplně zbytečně. Určitě budete překvapeni!

Tip

Porovnejte si cenu elektřiny

Ušetřete až několik tisíc ročně, díky změně dodavatele. Srovnejte si nabídky dodavatelů z pohodlí Vašeho domova.

 

4

Nepodceňujte způsob vaření jídla, může se to prodražit

Je překvapivé, kolik lidí nedokáže vařit dostatečně efektivně s ohledem na spotřebu energie.

Zde jsou nejčastější chyby:

  • špatná velikost hrnce vzhledem k velikosti plotýnky

  • zbytečně velké množství vody pro vaření

  • nepoužívání pokliček a tlakových hrnců

  • nedostatečné nebo žádné používání rychlovarné konvice

  • zbytečně časté otvírání dveří od elektrické trouby při přípravě pokrmu

  • pozdní vypnutí trouby nebo sporáku (nečekejte až do úplného dokončení pokrmu, myslete na „setrvačnost“ již vytvořeného tepla)

5

Energetická třída spotřebiče není fikce


Nejvíce nákladů na elektřinu většinou v domácnostech způsobují chladničky, pračky, myčky, sporáky a ohřívače teplé vody. Jestliže si budete některý z těchto přístrojů kupovat, důsledně vybírejte podle energetické třídy. Ta určuje, jak je spotřebič úsporný. Za lepší energetickou třídu sice při nákupu zaplatíte o něco více, ale během následujících let se vám to vrátí v ušetřené spotřebě elektřiny.

6

Zkontrolujte si spotřebu za pomoci měřáku

Kdo chce opravdu ušetřit, může si u svého dodavatele elektrické energie zdarma vypůjčit speciální měřič spotřeby elektřiny u spotřebičů. Tím zjistíte, kolik který přístroj spotřebovává energie. Možná vás některý natolik šokuje, že se ho rozhodnete hned vyměnit za úspornější.

7

Správný tarif od dodavatele elektřiny

Mnoho lidí ani netuší, že i dodavatelé elektřiny mají možnost různých tarifů. A přestože zde není tak velký výběr jako u mobilních operátorů, přesto se můžou vyplatit. Jednou z možností je výběr tarifu z pohledu objemu spotřebované energie. Některé společnosti dávají bonusy zákazníkům, kteří vše řeší online a nevyžadují zasílat papírové faktury a informace poštou. Určitou roli může hrát i délka uzavřené smlouvy, ale zde vždy záleží na vývoji cen elektřiny na světových trzích.

Tip

Porovnejte si cenu elektřiny

Ušetřete až několik tisíc ročně, díky změně dodavatele. Srovnejte si nabídky dodavatelů z pohodlí Vašeho domova.

 

8

Solární panely zajistí nezávislost

Vlastní solární panely umožní výrobu elektrické energie bez potřeby externího dodavatele. Pokud máte peníze a chcete investovat do budoucnosti svého bydlení, pořiďte si je. Na začátku vás to bude stát dost peněz, ale s každým dalším rokem se vám bude investice vracet. Na solární panely pro domácnosti navíc v některých letech existují dotace, které sníží vaše náklady spojené s jejich pořízením.

9

Změna dodavatele elektrické energie

Další možností, jak ušetřit elektřinu, je změna dodavatele. V této oblasti stále panuje mnoho omylů. Zřejmě nejrozšířenější je, že pokud bydlíte v Brně, nemůžete přejít například k Pražské energetice (PRE). V tomto případě bydliště nehraje roli.

Ke změně dodavatele můžete využít i různých dealerských společností, které energii pouze přeprodávají. I zde můžete ušetřit, ale varujeme před rychlým uzavíráním smluv „mezi dveřmi“, poté, co na vás obchodní zástupce zazvoní. Mohli byste „splakat nad výdělkem“.

10

Hlídejte si aukce

Z pohledu úspor můžou být zajímavé i aukce, které pro občany většinou pořádají obce. Díky aukci lze ušetřit až desítky procent nákladů. O aukcích obvykle informují obce na svých webových stránkách.

tip

Spořivcův tip

Nezapomeňte, že účet za elektrickou energii se skládá z více položek. Změnou dodavatele ovšem můžete ušetřit pouze na některé z nich. Proto se nenechte nachytat sliby na neadresně vysoké procento úspor, které je potřeby vždy porovnat s realitou.