Plyn

Náklady na plyn patří mezi zásadní položky v rodinném rozpočtu. Proto se vyplatí vědět, jak plynem zbytečně neplýtvat a co učinit, aby jeho spotřeba byla co nejmenší.

Kde ušetřit na plynu

 

1

Jak vám „šlape“ plynový kotel

Plynový kotel je potřeba každý rok vyčistit, zkontrolovat a seřídit. To může provést pouze odborník, což stojí peníze. Tato investice se vám ale vrátí hned několika způsoby:

  • máte jistotu, že kotel správně funguje a neohrozí vaše zdraví nebo domácnost

  • pravidelná údržba prodlužuje jeho životnost

  • udržovaný kotel topí efektivněji, tedy spotřebovává méně plynu

Tip

Porovnejte si cenu plynu

 

2

Kondenzační kotel je efektivnější

U kondenzačních kotlů výrobci slibují úsporu spotřeby plynu od 10% ročně a více, podle druhu domácnosti. Kondenzační kotle jsou sice dražší, ale jejich nižší spotřeba vám vyšší náklady na pořízení během pár let vrátí. Po nedávné změně zákona se můžou vyrábět již jenom kondenzační kotle.

3

Inteligentní vytápění

Určitě se vyplatí si pořídit inteligentní řídící jednotky k plynovým kotlům. Jejich vhodné nastavení dokáže uspořit nemalé finanční částky. A to se netýká jenom samotného termostatu reagujícího na vnější klimatické podmínky, ale i časových fází. Například když jste celý den v práci, nemá smysl vytápět dům „na plné pecky“ po celou tuto dobu.

4

Termostatické hlavice

V místnostech bez termostatu byste měli mít na každém radiátoru termostatickou hlavici. Ta dokáže správně reagovat na vývoj teploty v místnosti a tím ovlivňovat frekvenci ohřevu vody v otopné soustavě.

5

Pravidelná kontrola otopné soustavy

Je důležité kontrolovat, zda nejsou radiátory zavzdušněny. To platí zejména na začátku topné sezóny. Pokud nahromaděný vzduch v radiátorech vypustíte, budou topit lépe.

Tip

Porovnejte si cenu plynu

 

6

Větrat je nutné rychle

Vzduch v místnostech je potřeba občas vyměnit. Ale aby byly tepelné ztráty co nejmenší, je nutné to udělat rychle. Z toho vyplývá, že dlouho otevřená ventilačka způsobuje vyšší náklady na vytápění.

7

Okna a dveře

Tepelné ztráty můžou vznikat netěsnícími okny a dveřmi. Zkontrolujte jejich těsnost a pokud zde najdete průvan, situaci řešte. Nejlepší je provést jejich výměnu, ale existují i levnější alternativy. Například různé těsnící pásky.

8

Zateplení fasády

Teplo uniká také obvodovými stěnami. Pokud je to i váš případ, vyplatí se udělat rekonstrukci a fasádu zateplit. Je ovšem nutné počítat s větší nárazovou investicí, která se vám vrátí až za mnoho let. Na zateplení obvodových stěn bývají občas vyhlašovány dotace.

9

Aukce na dodavatele plynu

Ušetřit na plynu lze i prostřednictvím speciální aukce. Tu obvykle pořádají obce a díky velkému počtu zájemců nabízejí prodejci plynu hodně výhodné podmínky.

10

Samostatná změna dodavatele plynu

Mimo aukcí můžete být osloveni osobně nějakým dealerem, písemnou nabídkou nebo narazíte na zajímavou akci v televizi či na internetu. Jestliže vás zaujme, zkuste na ni reflektovat.

varuje

Spořivec varuje

Někteří prodejci plynu slibují novým zákazníkům jednorázový finanční bonus. Jedná se obvykle o několik tisícikorun. To je nepochybně zajímavá částka, ale nejprve si dobře spočítejte, zda se vám změna vyplatí. Podívejte se na ceny plynu u vašeho stávajícího dodavatele a u nového prodejce. Teprve pak se rozhodněte. A nezapomeňte, že zřejmě půjde o závazek na několik let.