Teplo

Teplo v domácnosti je pro rodinnou pohodu nepochybně velmi důležité. Právě to je možná důvod, že se v tomto směru nechováme příliš ekonomicky. Poradíme vám, jak přístup k zacházení s teplem zlepšit.

Jak zabránit zbytečným výdajům a ztrátám tepla

1

Správná teplota v místnostech

Velkým nešvarem je přetápění místností. Díky tomu dochází ke zbytečné spotřebě tepla, ale i oslabování odolnosti lidí proti chladu. Například v ložnici by měla být teplota okolo 18 – 19 stupňů Celsia, v obýváku 20 – 22 a na chodbě stačí 17 – 18 stupňů.

2

Pozor na nevyužívané místnosti

Zbytečné vytápění nevyužívaných prostor se logicky projeví na spotřebě tepla. Například pokud dítě odjede na 14 dní na lyže, stačí dětský pokoj pouze temperovat. Teprve několik hodin před návratem dítěte zvýšíte topení na standardní úroveň. O šatnách nebo komorách se snad ani nemusíme zmiňovat.

3

Nezatažená okna v noci

Okna většinou patří v tepelné izolaci domu mezi slabší místa. Proto se vyplatí na noc zatahovat žaluzie nebo rolety, které tyto úniky tepla omezí.

4

Zavírání dveří

Jestliže máte některé místností méně vytápěné, nenechávejte do nich otevřené dveře. Chladnější vzduch se míchá s teplým a zvyšují se náklady na teplo.

5

Intenzita větrání

Při větrání vsaďte na prudkou výměnu vzduchu. Dlouhodobé a pomalé větrání podporuje tepelné ztráty. Proto raději místo ventilační klapky otevřete okno na chvíli dokořán.

6

Pozor na podlahové vytápění

Podlahové vytápění sice zlepšuje pocit tepla v místnosti, ale potrpí si na správné nastavení. To musí být odlišné od klasických radiátorů, protože podlaha hřeje setrvačností mnohem delší dobu po vypnutí.

7

Hliníková fólie za radiátory

Snížit tepelné ztráty můžete i instalováním speciální hliníkové fólie za radiátory. Fólie teplo odráží zpět do místnosti, což zmenšuje spotřebu.

8

Teplý vzduch musí proudit

Velkou chybu dělají lidé, kteří zastavují radiátory různým oblečením, nábytkem, květináči, parapety a dalšími předměty. Aby byl efekt vyhřívání bytu co nejlepší, musí mít teplo možnost volně proudit.

9

Optimální regulace topení

Podle druhu otopné soustavy používejte termostatické hlavice, termostat nebo další druhy regulací. Ty vám umožní mnohem lépe s teplem hospodařit.

10

Časové spínače

Velmi důležité je, abyste měli možnost regulovat vytápění podle toho, zda jste doma nebo někde jinde. Při vaší delší nepřítomnosti se podle časového spínače topení utlumí a zapne se pár hodin před vaším příchodem. Vyplatí se to nejenom v průběhu dovolené, ale i během pracovní doby. Pokud tedy nepracujete doma.

tip

Spořivcův tip

Zkuste si uvědomit, že doma nemusíte chodit po celý rok bosí, ve spodním prádle nebo tričku a krátkých kalhotách. Pantofle, košile nebo mikina a dlouhé kalhoty zvýší váš pocit teplotního komfortu. A současně umožní snížit teplotu a tím výdaje na vytápění.