Správné zateplení domu vám ušetří peníze

Obývání jakéhokoliv rodinného domu je spojeno s určitými provozními náklady, jež se logicky navyšují v zimním období. Právě v tomto čase lidé topí nejvíce, aby dosáhli příjemné teploty ve vnitřních prostorách. S touto činnosti však souvisí i jeden zásadní nešvar, jímž jsou teplené úniky, v závislosti na tom, z jakého materiálu je objekt postaven.

Pro minimalizaci těchto ztrát, jež se negativně projevují na každém rodinném rozpočtu, lze udělat jediné. Je to realizace kvalitní izolace nejrůznějších částí budovy, od podlahy, přes stěny, stropy, až po střechu. Investice, která sníží úniky tepla, čímž vám šetří nemalé peníze.

Jaké jsou možnosti zateplování?

V rámci tepelněizolačního opatření máte samozřejmě na výběr. Na trhu je několik materiálů, s nimiž lze vytvořit efektivní a účinný teplený můstek, skrze nějž nedochází k úniku vytvořeného tepla. Ať už je to libovolná část rodinného domu, narazíte nejčastěji na tyto výrobky.

  • Polystyren – Nízká hmotnost, minimální nasákavost a relativně malé pořizovací náklady. To vše je ale vykoupeno horší zvukovou izolací, vyšším difúzním odporem a menší požární odolností.

  • Minerální vata – Odstraňuje záporné vlastnosti polystyrenu a má dlouhou životnost. Při realizaci počítejte s vyšší spotřebou a celkovým zatížením objektu. Nevhodný je i kontakt s vodou.

  • Polyuretanová pěna – Univerzální izolační materiál nové generace.

A právě poslednímu zmíněnému produktu se budeme věnovat trochu podrobněji, protože jeho složení předčí v mnohých ohledech výhody polystyrenu i minerální vaty.

Stříkaná pěnová izolace

Jde o profesionální řešení na první pohled podobné klasické PUR pěně ve spreji, jíž zná bezpochyby každý domácí kutil. V tomto případě se však jedná o speciální výrobek ověnčený mnohými certifikáty, jež umožňují použití v zemích Evropské unie.

Produkt, jehož počáteční podoba ve formě kapaliny změní svoji konzistenci na pěnu. Ta je schopna utěsnit naprosto všechny díry, záhyby, štěrbiny a ostatní prostory. Expanzní vlastnosti tomu jednoduše napomáhají.

Výhody stříkané izolace

S pomocí níže uvedeného seznamu kladů je tento druh izolace označován, jako „chytrá pěna“, o čemž není jakýchkoliv pochyb.

  • Široké možnosti užití díky prvopočáteční tekuté konzistenci

  • Stabilizování PUR pěny v průběhu 24 hodin

  • Bez jakýchkoliv škodlivých látek, jako je formaldehyd a další

  • Prokazatelná životnost v řádu několika desetiletí

Zvolíte-li prověřenou německou kvalitu se skvělými izolačními účinky, předčí stříkaná pěna například minerální vatu z pohledu těsnosti a úniku jakéhokoliv vzduchu. Přesto bude tento materiál dostatečně dýchat.

Oproti minerální vatě očekávejte i vyšší teplený odpor R = 2,6, místo R = 2,5. Po několika letech od aplikace není třeba mít obavy ani z deformace PUR pěny, na rozdíl od minerální vaty, u níž dochází k pozvolnému poklesu a ztrátě původního tvaru.

Při menší tloušťce pěny získáte daleko lepší hodnoty než polystyren, vata, dřevo či pórobeton.

tip

Spořivcův tip

Pěnová izolace vévodí současnému trhu, a to i z pohledu použitelnosti v odlišném interiérovém prostředí. Vedle plochých střech jsou to také ty obloukové a tvarové. Dále pak stěny, základy a fasády. Nejčastěji jsou zateplována podkroví nebo stropy a podlahy půd. Díky vynikajícím vlastnostem lze chytrou pěnu aplikovat přímo na elektrická vedení, vzduchotechniku a další konstrukční prvky objektů.

Izolace rodinného domu v podobě PUR pěny vám ušetří peníze jak v dlouhé budoucnosti, tak zajistí návratnost investice v horizontu cca 5 let.