Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky patří k čím dál oblíbenějším formám splátky nevýhodného hypotečního úvěru jinou hypotékou. Díky tomuto kroku můžete výrazně snížit náklady na hypotéku. Jak postupovat?

1

Refinancování řešte ve vhodnou dobu

Jednoznačně nejvýhodnějším obdobím pro refinancování hypotečního úvěru je blížící se termín, ve kterém končí fixace. Fixace je období, po které máte s poskytovatelem hypotéky sjednánu neměnnou úrokovou sazbu. Nejčastěji se jedná o dobu 1 – 5 let. My vám doporučujeme začít situace řešit přibližně 4 měsíce před koncem fixace.

2

Zmapujte situaci na trhu

4 měsíce před koncem fixace si začněte mapovat situaci na hypotečním trhu. Projděte si nabídky poskytovatelů refinancování a udělejte si z nich přehlednou tabulku. Nedívejte se jenom na výši úroku, ale také na různé poplatky a další požadavky. Zajímavé můžou být i benefity, které mají zákazníky k refinancování přilákat.

Pro někoho může být důležitá i pomoc s kompletním převodem hypotéky a související administrativou. Většina společností nabízející refinancování součinnost nabízí a zdarma, ovšem existují i výjimky.

3

Oslovte firmy nabízející refinancování

Přibližně 3,5 měsíce před koncem měsíce oslovte několik společností, které podle vašeho názoru mají nejlepší nabídku (viz předchozí krok). Počítejte s tím, že budou vyžadovat mnoho dokumentů. Většina z nich se příliš neliší od těch, co jste potřebovali k vyřízení původní hypotéky. Jakmile dostanete konkrétní nabídky, porovnejte je a vyberte ty nejlepší.

4

Oslovte stávajícího poskytovatele hypotéky

Zhruba 3 měsíce před koncem fixace hypotéky se obraťte na poskytovatele vaší hypotéky a vyžádejte si nabídku na další období. Je možné, že to bude natahovat. Proto si zkontrolujte smluvní podmínky, kdy můžete nejpozději provést bezplatné refinancování. A dejte si k tomu pořádnou porci času navíc, abyste vše stihli vyřídit a neuplynul vám termín. Jakmile nabídku obdržíte, přichází čas na další krok.

5

Rozhodnutí

Znovu vyhodnoťte všechny nabídky a vyberte tu nejlepší. Podle toho učiňte další potřebné kroky. Jestliže zůstanete u stávající banky, budete to mít o něco jednodušší. Čeká na vás přece jenom o něco menší administrativa a časová zátěž.

Naopak u refinancování bude potřeba podepsat více dokumentů a čeká vás větší komunikace s novou společností. Také se bude zřejmě dělat nový posudek na zastavovanou nemovitost. Dále je nezbytné provést změnu zástavního věřitele. Za tuto změnu se platí poplatek, který zaplatíte vy.

A nezapomeňte si pohlídat termín, do kdy je potřeba zaplatit mimořádnou splátku hypotéky u původního poskytovatele.

Upozorňujeme, že výše uvedené termíny jsou pouze orientační. Je potřeba je přizpůsobit vašim smluvním podmínkám a platné legislativě.

tip

Spořivcův tip

Přestože se to někomu může zdát zvláštní, hlavní doporučení zní: smlouvejte! Zkuste pořádně zatlačit na všechny vámi vybrané společnosti, včetně stávajícího poskytovatele. Nejsilnějším argumentem je samozřejmě výhodnější nabídka od konkurence. Pokud na to budete mít dost odhodlání, můžete získat výhodnější podmínky, než vám byly v první vlně nabídnuty. I to je důvod, proč vše nenechávat na poslední chvíli!