Vyřízení hypotéky

Na vyřízení hypotéky je potřeba se dobře připravit. V této fázi byste již měli vědět, na co hypotéku potřebujete. Zrovna tak kolik peněz si musíte půjčit a jak vysokou částku jste schopni měsíčně splácet. Jak tedy vyřízení hypotéky probíhá? 

1

Výběr poskytovatele hypotéky

Konkurence na hypotečním trhu je poměrně velká a to hraje klientům do karet. Proto si nejprve pořádně zmapujte, u koho se vám vyplatí půjčit. Velmi dobrou pomůckou jsou online kalkulačky hypoték. Současně vám ovšem doporučujeme, abyste si vždy pročetli i smluvní podmínky k dané hypotéce. Online kalkulačky totiž nemusí zohledňovat všechny rozhodující parametry! O pomoc se můžete obrátit také k nezávislému finančnímu poradci.

2

Osobní schůzka

Osobnímu jednání se zástupcem vámi vybraného poskytovatele hypotéky se nevyhnete. Navíc opakovaně. Na schůzku buďte dobře připraveni, abyste se vyptali na vše, co vás zajímá. Budete muset doložit svoji totožnost a různé další dokumenty. Je proto vhodné se na vše informovat předem, abyste neztráceli čas. Většinu informací najdete na webových stránkách dané společnosti nebo vám je sdělí telefonicky či emailem.

Orientační přehled často požadovaných dokladů:

  • občanský průkaz

  • druhý doklad totožnosti

  • potvrzení o příjmech

  • výpis z katastru nemovitostí nemovitosti určené k zástavě

  • kupní smlouvu

  • smlouvy ke stávajícím závazkům žadatele, pokud jsou (leasing, půjčka, výživné apod.)

Velmi důležitý je odhad ceny nemovitosti, od kterého se odvine výše hypotečního úvěru. Většina poskytovatelů hypoték má vlastní znalce, kteří posudek provedou. Nezapomeňte se zeptat, zda za odhad budete platit a kolik. V některých případech je totiž tento krok nabízený zcela zdarma!

3

Vyhodnocení žádosti o hypotéku

Jakmile má poskytovatel hypotéky k dispozici všechny potřebné podklady, dochází k vyhodnocení žádosti o hypoteční úvěr. Důležitou roli v této fázi hraje nejenom bonita klienta, ale mnoho dalších faktorů. Včetně toho, zda žadatel splnil všechny požadované kritéria.

4

Podpis smlouvy

Jestliže jste se žádostí uspěli, připraví poskytovatel hypotečního úvěru písemné smlouvy. Jejich součástí může být i požadavek na splnění dalších podmínek, které musí žadatel o hypotéku splnit. Například povinné pojištění kupované či rekonstruované nemovitosti. Tyto požadavky je potřeba písemně doložit.

Nezapomeňte, že podpis smlouvy můžete odmítnout, pokud vám její znění nevyhovuje. Můžete požádat i o její úpravu, ale ne vždy vám vyjde poskytovatel hypotéky vstříc.

5

Převod peněz

Po podpisu smluv a splnění všech domluvených podmínek je umožněno čerpání hypotečního úvěru. Zde znovu existuje mnoho variant, jak k tomu dochází. K dispozici budete mít i splátkový kalendář, který je nutné dodržet.

varuje

Spořivec varuje

Mnoho žadatelů o jakýkoliv úvěr podceňuje důležitost obsahu písemných dokumentů a podmínek, za kterých je hypotéka poskytována. Vždy je důležité, abyste jim věnovali dostatek času a vše si pořádně přečetli. A pokud něčemu nerozumíte, nechte si vše důkladně vysvětlit! Uvědomte si, že po podpisu smluv již nebudete moct tvrdit, že jste o něčem nevěděli.