Bankovní půjčky

Téměř každá banka poskytuje svým klientům bankovní půjčky. Přesto to neznamená, že vám půjčku automaticky schválí, natož za nejvýhodnějších podmínek. Jak toho dosáhnout?

Proč požádat o půjčku zrovna u banky?

  • seriózní jednání

  • nehrozí podvody, neboť banky jsou dozorovány Českou národní bankou

  • finanční stabilita

  • obvykle výhodnější úrokové sazby (neplatí vždy)

  • některé banky nabízejí benefity pro stále klienty

Jak získat nejlepší půjčku 

1

Zvyšte svoji bonitu

Bonita klienta je určitá magická formule, kterou se zaklínají všichni poskytovatelé půjček. Bonita zkráceně řečeno určuje, jak jste důvěryhodní a jakou máte schopnost splácet vaše dluhy. Čím větší bonitu získáte, tím máte větší šanci na schválení žádosti o půjčku. To samé platí o její výši. Do bonity promlouvají nejenom vaše příjmy (jsou-li vyžadovány), ale také aktuální dluhy. Banky nezapomínají vyhodnotit ani vaši historii, tedy zda jste byli v minulosti solventními a spolehlivými klienty.

Zatímco výši příjmů obvykle z měsíce na měsíc změnit nedokážete, dluhy často ovlivnit můžete. A to dokonce i když nemáte peníze! Je potřeba si uvědomit, že do bonity promlouvají i schválené půjčky a úvěry, které nevyužíváte. Proto pokud máte například kreditní kartu nebo kontokorent s nulovým pohybem, zrušte je. Tím zvýšíte svoji bonitu!

2

Vychytejte akční nabídku

Jestliže potřeba půjčky není urgentní, se žádostí nespěchejte. Některé banky dělají čas od času speciální akce na půjčky, u kterých můžete získat výhodnější podmínky, než jindy. Ovšem vždy záleží na štěstí, kdy a na jakou akci narazíte.

3

Zkontrolujte si registry dlužníků

Registry dlužníků evidují problematické dlužníky a takovým lidem banky velmi nerady půjčují. Jenže každodenní realita ukazuje, že se v registru můžete objevit neoprávněně. Sice se jedná o výjimečné případy, ale vyskytují se. Pokud by tomu tak u vás bylo, měli byste se pokusit, aby byl váš nesprávný zápis z registru dlužníků odstraněn.

4

Vyptejte se banky, jejíž služby využíváte

Přestože se dotaz u vaší banky přímo nabízí, někteří lidé na to jdou oklikou a zkoušejí to pouze jinde. Přitom právě vaše banka má o vás nejvíce informací a díky tomu dokáže dobře posoudit, zda jste důvěryhodným klientem. Je dost dobře možné, že vám nabídne lepší půjčku, než nabízí na svých webových stránkách.

5

Udělejte si přehled nabídek na bankovním trhu

Navzdory předchozímu bodu byste neměli udělat tu chybu, že skočíte po první půjčce, jenž se nabízí. Vždycky se vyplatí porozhlédnout jinde a udělat si porovnání.

tip

Spořivcův tip

Jestliže máte alespoň 2 dluhy a potřebujete bankovní půjčku, informujte se o konsolidaci půjček. Konsolidace nebo-li sloučení půjček vám nabídne nejenom lepší podmínky, než jste měli u dosavadních dluhů. Navíc můžete získat i novou půjčku. Tedy původní dlužná částka bude ještě navýšena o možnost nového čerpání a vy získáte další potřebné peníze.