Kontokorent

Kontokorent je služba, jenž se svolením banky umožňuje přečerpání vašeho běžného účtu do mínusu. Kontokorentní účty nabízí skoro všechny banky s různými podmínkami. Proto pokud budete mít o tento produkt zájem, je možné, že kvůli němu změníte banku. Čím se při výběru řídit?

Proč si pořídit kontokorent

  • Finanční prostředky jsou kdykoliv k dispozici – nejste závislí na tom, zda peníze zrovna potřebujete nebo nikoliv. Nemusíte čekat na schválení.

  • Úroky z půjčky se platí jen při čerpání – pokud kontokorent nečerpáte, nic vás nestojí (pozor na případné poplatky za vedení kontokorentního účtu, i když ho nečerpáte).

  • Půjčku můžete kdykoliv splatit a zase čerpat – není potřeba podávat opakovanou žádost o peníze.

Podle čeho si vybrat kontokorent

 

1

Úroková sazba a poplatky

Nabídky na kontokorentní účet se od sebe liší jak v úrokové sazbě, tak poplatcích. Zatímco úrok je v podstatě jasně daná veličina, poplatky můžou být různě zaměřené. Nejčastěji se setkáte s poplatkem za vyřízení kontokorentu a s poplatky za vedení kontokorentního účtu. Všímejte si i poplatků za různé změny smlouvy a nastavení.

2

Pravidelné příjmy

Požadavek na pravidelné příjmy má u kontokorentů většina bank. Určitou výjimkou jsou případy, kdy má klient u banky založený bankovní účet. Banka tedy zná jeho historii a doložení příjmů nemusí vyžadovat (ale může). Pokud příjmy nechcete dokládat, budete mít dost omezený výběr.

3

Výše kontokorentu

Výše možného čerpání se u standardních kontokorentů obvykle odvíjí od vašeho čistého měsíčního příjmu. Ten si vynásobte 2 – 4 a dostanete se na pravděpodobnou výši, která vám bude schválena. Je zde ovšem i další kritérium. Tím je maximální horní hranice, přes kterou se až na výjimky nedostanete, i kdybyste vydělávali opravdu velké peníze. Vše záleží na strategii banky.

4

Délka období, kdy musíte být 1 den v plusu

Kontokorenty často mají některé omezení, co se délky čerpání úvěru týče. Dlužník je totiž povinen být v určitém období na účtu alespoň 1 den v plusu. Jinými slovy nejde v tento den čerpat půjčku. Může se jednat o 1 den během 6 měsíců nebo v průběhu 12 měsíců. Samozřejmě se jedná o libovolný den podle toho, jak vám to bude vyhovovat. Navíc existují i nabídky, kdy tato povinnost není.

tip

Spořivcův tip

Kontokorentní účet nemusí být vždy nejvýhodnější možnost, jak si půjčit peníze. Tato forma úvěru je vhodná spíše pro krátkodobé a opakované čerpání. Jestliže si potřebujete půjčit peníze na nákup nějaké konkrétní věci nebo služby, kterou budete splácet delší dobu, poohlédněte se raději po jiném finančním produktu. Je skoro jisté, že získáte výhodnější úrokovou sazbu. A možná i další podmínky budou lepší.