Jak změnit banku

Změna banky není nic složitého, jelikož je v platnosti Kodex mobility klienta. Ten může využít každý občan u většiny bankovních ústavů. Jak tedy na změnu banky?

1

Vytvořte si přehled všech využívaných služeb a plateb

Prvním krokem je sestavení uceleného přehledu všeho, co v rámci běžného účtu u stávající banky využíváte. Většina bank má na svých stránkách formuláře, do kterých to můžete vyplnit a pak si vše vytisknout. Ale je možné si udělat i vlastní přehled.

Na co byste hlavně neměli zapomenout:

  • trvalé příkazy

  • inkasa

  • platební karty

  • šablony častých plateb

U všeho si zapište čísla účtů, částky, případné limity (u inkas), variabilní symboly, specifické symboly, frekvenci plateb, den platby a do kdy příkaz platí. Podobně postupujte i u platebních karet.

2

Návštěva nové banky

Navštivte vámi vybranou banku, kam chcete přejít a založte si nový účet. Odvolejte se na Kodex mobility klienta. Banka by vám měla vyjít maximálně vyjít vstříc. To znamená, že za vás nastaví trvalé platby a další služby tak, jak jste je doposud využívali. Je ovšem potřeba počítat s možností, že některé služby se můžou lišit. To jste si ale určitě zjistili již dříve.

Dále inkasní příkazy musíte dořešit s protistranou, jelikož banka vás nemůže v jednání s vaším obchodním partnerem zastupovat.

Nová banka by za vás měla vyřídit i zrušení původního účtu.

3

Kontrola nastavení nového účtu

Přestože by vám banka měla vše nastavit podle toho, co jste jí předali, doporučujeme vám udělat kompletní kontrolu. Chyba se může stát. A je určitě jednodušší ji zachytit ještě předtím, než dojde k samotné transakci.

4

Kdy je nutná návštěva staré banky

Pokud jste nevyužili Kodexu mobility klienta, je nutné osobně navštívit starou banku. Jedině tak můžete zrušit váš starý bankovní účet. Počítejte s tím, že existuje určitá výpovědní doba, než přestane bankovní účet definitivně fungovat. Návštěva je nutná i v případech, které uvádíme v následujícím bodu.

5

Co může změnu banky komplikovat

Největším problémem jsou různé dluhy, které můžete u staré banky mít. Může se ale jednat i o další produkty, jenž jsou svázané s používáním bankovního účtu. Pokud něco takového máte, měli byste si nejdříve zjistit, za jakých podmínek je změna banky možná.

tip

Spořivcův tip

Při přechodu k jiné bance nejde počítat s tím, že by vám zůstalo stejné číslo bankovního účtu. Banky mají většinou odlišnou strukturu bankovních účtu, ale hlavně má každá banka vlastní kód. To je čtyřmístné číslo za lomítkem, které definuje, o jakou banku se jedná.

Zrovna tak jakmile dojde ke zrušení starého účtu, nebudete mít dostupnou historii starých výpisů. Pokud je chcete zachovat, je vhodné je buď vytisknout nebo udělat export do počítače včetně zálohy.