Kreditní karty

Kreditní karta je úvěrový platební instrument, jenž umožňuje úhrady nebo výběry peněz v hotovosti. Seznamte se s jejími výhodami a tím, jak si vybrat správnou kreditní kartu.

Výhody kreditních karet

  • Peníze“ stále u sebe – kreditní karta je úvěr, proto než ho zcela vyčerpáte, máte peníze vždy k dispozici. A nezáleží na tom, jestli jste po výplatě nebo před ní. Navíc kreditní karta je bezpečnější, než hotovost, kterou vám může někdo ukradnout. Kreditní kartu lze v takovém případě zablokovat.

  • Bezúročné období – peníze si můžete půjčit bezúročně, pokud je vrátíte v dané lhůtě.

  • Slevy a bonusy – v podstatě každá kreditní karta nabízí svým uživatelům různé druhy slev a bonusů.

Jak vybrat kreditní kartu

 

1

Délka bezúročného období

Pokud chcete čerpat půjčku, určitě byste ji chtěli mít co nejdéle, aniž byste z ní museli platit úrok. K tomu u kreditních karet slouží bezúročné období, které má úplně každá. Většinou jde o dobu 40 – 55 dnů, v závislosti na poskytovateli. To je i první kritérium, které by vás mělo zajímat.

2

Výše úvěru

Kreditní karty nabízejí možnost čerpání jen do určité výše. Ta je obvykle určena podle toho, jaké má žadatel pravidelné příjmy. Velmi častou variantou jsou násobky 3 – 4 čistých měsíčních příjmů.

3

Úroky z půjčky

Jestliže překročíte bezúročné období, budete muset začít platit úroky z půjčky. Nespoléhejte na to, že se vám nic podobného nemůže přihodit. Vždy se snažte vybrat takovou kreditní kartu, která má výhodné úrokové sazby.

4

Poplatky za kartu a účet

Velkou pozornost věnujte poplatkům. Zatímco vydání kreditní karty je většinou zdarma (ne vždy), tak poplatky za vedení účtu jsou rozdílovým měřítkem. Můžete najít nabídky na vedení účtu zdarma, proto svůj výběr zaměřte na ně.

5

Poplatky za výběr hotovosti

Kreditní karty vydávají nejenom banky, ale i mnoho nebankovních společností. Proto je potřeba zjistit, jaké poplatky jsou účtovány za výběr hotovosti z bankomatu. U banky máte větší šanci na to, že bude alespoň 1 výběr zdarma, ale není to pravidlem.

6

Benefity

Dobře se zamyslete nad tím, kde nejvíce utrácíte. Jestli za potraviny, restaurace, ubytování nebo různé druhy služeb. Podle toho si zkuste vybrat kreditní kartu, která vám nabídne nejlepší slevy nebo odměny. Na své si můžou přijít i milovníci cestování. Některé kreditní karty nabízejí slevy na letenky, jiné zahrnují cestovní pojištění do zahraničí.

varuje

Spořivec varuje

Kreditní karty jsou sice výhodné a užitečné, ale musíte být opravdu zodpovědní. Limit úvěru se skrze kreditní kartu snadno vyčerpá a bezúročné období uplyne jako voda. Až k tomu dojde, budete muset začít platit úroky z půjčky, které vám můžou přerůst přes hlavu.