Voda

Ceny vody neustále stoupají. A pokud se budou opakovat sucha jako v letošním roce, nelze zastavení růstu cen za vodné a stočné očekávat. Naučte se s námi na spotřebě vody ušetřit!

Jak snížit spotřebu vody

1

Vana – polykač nákladů za vodu

Prvním a snad již známým principem je upřednostnit sprchování před koupelí. Zatímco ve sprše během jednoho sprchování odteče 30 – 80 litrů vody, pro koupel potřebujete až 150 litrů.

2

Čištění zubů úsporně

Málokdo řeší, jakým způsobem si čistí zuby. Zde byste měli používat kelímek a nenechávat puštěný kohoutek s tekoucí vodou v průběhu čistění zubů. Jinak může během 2 minut dentální hygieny protéct až 20 litrů!

3

Toaleta může být šetřivá

Splachování toalety také patří mezi problematické polykače vody. Při jednom spláchnutí většinou odteče 3 – 12 litrů vody. Jestliže chcete ušetřit, pořiďte si WC s úsporným splachováním. Takové, které vám umožní spláchnout, po vykonání malé potřeby, menším množstvím vody.

4

Mytí nádobí

Při ručním mytí většího počtu nádobí byste měli vždy napustit dřez vodou a nádobí v něm umýt. Tolik oblíbené mytí nádobí pod tekoucím kohoutkem je velmi nehospodárné.

5

Myčka nádobí

Při pořízení myčky nádobí si dávejte pozor na energetický štítek. U horší energetické kategorie sice ušetříte nějaké peníze při nákupu spotřebiče, ale z dlouhodobého hlediska proděláte na spotřebě vody i elektřiny.

6

Kapající kohoutky

Starší vodovodní baterie můžou mít horší těsnění a voda ukapává. Ačkoliv se to nezdá, i tímto způsobem se vám zvyšují náklady na vodu. Oprava přitom není nákladná.

7

Pákové baterie

Pákové baterie jsou obecně úspornější, než jejich kolegyně s kohoutkem. Rychleji namixují teplou a studenou vodu. Navíc se lépe reguluje průtok vody.

8

Mytí rukou

Běžné a rychlé mytí rukou pod tekoucí vodou je naprosto přirozené. Pokud ale víte, že bude trvat delší dobu, raději si napusťte umyvadlo.

9

Dešťová voda

Jestliže máte možnost, zachytávejte vodu na zalévání do sudů nebo jiných nádrží z okapů. Dešťovka většině rostlin svědčí a ještě ušetříte. Dešťovou vodu můžete použít i pro splachování WC nebo jiné užitkové účely.

10

Praní špinavého prádla

Automatickou pračku si vždy vybírejte úspornou podle energetických tříd. Před praním pokaždé zkontrolujte, zda jste ji správně nastavili a jestli je dostatečně využita. Jeden „hadřík“ se rozhodně vyplatí přeprat v ruce v umyvadle s napuštěnou vodou.

tip

Spořivcův tip

Zamyslete se nad tím, jestli by se vám nevyplatilo koupit speciální spořiče vody, které se montují na vodovodní baterie včetně sprchy. Díky nim je průtok vody lépe a úsporněji regulován. Jeden stojí okolo jednoho sta korun a v celkovém součtu vám můžou ušetřit mnohem více peněz!