Konsolidace půjček

Konsolidace je vlastně sloučení většího počtu dluhů do 1 závazku. Navzdory velké nabídce není tento finanční produkt dostatečně využíván. Proč o něm přemýšlet?

V čem je konsolidace výhodná

  • sloučení různých dluhů (např. půjčky, úvěry, kreditní karty)

  • zjednodušení časové i administrační zátěže dlužníka

  • pouze 1 pravidelná splátka ve prospěch 1 věřitele

  • obvykle nižší úroková sazba a jiné výhody

  • je možné získat vyšší půjčku, než je samotné refinancování

Podle čeho vybrat konsolidaci 

1

Jaké dluhy jde sloučit

Toto je samozřejmě klíčový bod. Pokud si uděláte průzkum trhu, určitě zjistíte, že jednotliví poskytovatelé konsolidací nabízejí většinou sloučení stejných dluhů. Ale také existují určité rozdíly, které můžou některé klienty eliminovat. Proto si sepište, jaké druhy dluhů máte a podle toho zjistíte, kde všude můžete o sloučení požádat.

2

Finanční rozsah konsolidace

Stejná podmínka, jako u kterékoliv jiné půjčky. Nabídky na konsolidaci se od sebe liší nejenom tím, o jakou nejvyšší částku můžete požádat. Existuje i spodní hranice. A jestliže se do jejich rozsahu nevejdete, musíte se podívat jinde.

3

Doba splatnosti

Tak jako jsou rozdíly ve výši konsolidace, existují i v době splatnosti. Pamatujte, že doba splatnosti ovlivňuje výši pravidelných splátek. Nejčastěji se setkáte s obdobím mezi 60 a 120 měsíci. Proto si dobře spočítejte, co je pro vás nejvhodnější a podle toho vybírejte.

4

Úroková sazba a poplatky

Určitě vás bude zajímat, o kolik si u konsolidace polepšíte. Proto ji porovnejte s vašimi současnými dluhy a nezapomeňte na poplatky!

5

Způsob zajištění sloučení dluhů

Vždy si zjistěte, zda poskytovatel konsolidace vyžaduje nějaké zajištění. Mohlo by se jednat o ručitele, ale často jde o zástavu nemovitosti. Zde obvykle hraje roli nejenom samotná výše požadovaného sloučení půjček, ale také vaše bonita a výše příjmů. Samozřejmě existují i nabídky na konsolidaci bez zajištění.

6

Pomoc při sloučení dluhů

U každé nabídky na konsolidaci se zeptejte, jakým způsobem vám pomůžou s převodem dosavadních dluhů, včetně jejich ukončení. Pokud byste narazili na firmu, která bude mít v pomoci výraznější omezení, mohl by to být důvod, proč si vybrat někoho jiného. Uvědomte si, že zařizování převodu stojí hodně času a nervů.

tip

Spořivcův tip

Jestliže o konsolidaci uvažujete, zařaďte do výběru co nejvíce poskytovatelů. Možná vás to překvapí, ale sloučení půjček nenabízejí pouze banky. Tento finanční produkt mají v nabídce i některé nebankovní společnosti. Byla by škoda, kdybyste je neporovnali s tím, co poskytují banky.